0%
SzukajSkontaktuj się z nami

Błędy

Dlaczego nie mogę wypłacić środków na zweryfikowaną kartę?

Jeśli zleciłeś wypłatę na kartę i zakończyła się ona niepowodzeniem zazwyczaj jest to spowodowane poniżej podanymi przyczynami.

1. Karta jest zablokowana

Wypłata podobnie jak wpłata wymaga, aby karta była aktywna, oraz umożliwiała wykonywania transakcji internetowych (e-commerce). Wiele banków lub firm wydających karty umożliwia w bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej blokowanie różnych typów transakcji. Np. możesz odblokować płatności w sklepach stacjonarnych, a zablokować wypłaty w bankomatach lub płatności w sieci Internet. Zaloguj się do systemu banku, wejdź do menu ustawień karty i sprawdź, czy transakcje internetowe nie są zablokowane.


2. Limit karty

W przypadku wypłaty na kartę niektóre banki biorą są pod uwagę limity, które dotyczą karty (transakcji internetowych). Jeśli np. Twoja karta posiada limit transakcji internetowych na 1000 PLN na dobę, to do takiego limitu możesz dokonywać tą kartą wpłat. Weź również pod uwagę, że inne transakcje, które w danym dniu wykonałeś, zmniejszają Twój limit. Np. jeśli Twoja karta posiada
limit 1000 PLN na dobę, a wcześniej dokonałeś płatności na 500 PLN to limit dostępny na wpłatę wyniesie tylko 500 PLN.


3. Blokada banku

Niektóre banki i firmy Fintech które wydają karty blokują możliwość wpłaty środków na kartę. Niestety, ale nie jesteśmy w stanie w takim przypadku zrealizować wypłaty. Firmy, które m.in. blokują takie transakcje to TransferWise,
PSA Payment, Prepay Ltd., Dipocket, Twisto, Curve, Nie można również dokonywać wypłaty na niektóre karty banku Santander oraz PKO BP. Nie ma również możliwości wypłaty środków na karty anonimowe, typu prepaid.
0%
0%