0%
SzukajSkontaktuj się z nami

Błędy

Dlaczego nie mogę wpłacić środków zweryfikowaną kartą?

Jeśli wybrałeś płatność zweryfikowaną kartą za zakupioną kryptowalutę i zakończyła się ona niepowodzeniem, sprawdź opisane poniżej możliwe przyczyny.


1. Karta jest zablokowana

Sprawdź, czy karta jest aktywna, oraz umożliwia wykonywania transakcji internetowych (e-commerce). Wiele banków lub firm wydających karty umożliwia w bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej blokowanie różnych typów transakcji. Np. możesz odblokować płatności w sklepach stacjonarnych, a zablokować wypłaty w bankomatach lub płatności w sieci Internet. Zaloguj się do systemu banku, wejdź do menu ustawień karty i sprawdź, czy transakcje internetowe nie są zablokowane.

2. Limit karty

Sprawdź, czy kwota którą chcesz wpłacić nie jest większa niż limit karty. Banki stosują ograniczenia co do kwoty jednorazowej transakcji, kwoty transakcji w danym dniu lub miesiącu. Ograniczona może być również ilość transakcji, które możesz wykonać w danym dniu. Zaloguj się do swojej bankowości internetowej
lub mobilnej i sprawdź szczegóły swojej karty oraz ustalone limit transakcji.

3. Blokada banku.

Niektóre banki i firmy Fintech które wydają karty blokują możliwość płatności kartą za zakup kryptowalut. Jest to decyzja tych firm i zazwyczaj taka informacja
jest zawarta w regulaminie karty lub banku. M.in.  kartami tych firm nie ma możliwości zapłaty za zakup kryptowalut: Curve, Twisto, Dipocket, Revoult, oraz niektórych kart banku Pekao SA. Jeśli posiadasz kartę wydaną przez wymienione wyżej firmy, niestety ale nie możesz jej używać w serwisie Impily. Dodaj kartę innego banku lub innej firmy.

4. Blokada ryzyka

Banki stosują zaawansowane systemy, które automatycznie blokują podejrzane i niestandardowe płatności kartą. Jeśli do tej pory posługiwałeś się kartą jedynie w stacjonarnych sklepach lub dokonywałeś drobnych płatności a chcesz wpłacić środki, które są znacznie większe od Twoich zwyczajnych płatności, Bank automatycznie odrzuci taka wpłatę. Jeśli Twoja płatność się nie powidła i wykluczyłeś trzy poprzednie możliwe powody skontaktuj się ze swoim bankiem i zapytaj o powód odmowy. Zazwyczaj po takim kontakcie i poinformowaniu Banku, że zamierzasz dokonać większej lub niestandardowej wpłaty poprzez Internet u zagranicznego kontrahenta bank zdeaktywuje taka automatyczną blokadę i kolejnym razem wpłata się powiedzie.

Jeśli nie wiesz, czy swoja kartę będziesz mógł użytwać w serwisie Impily - skonktuj się z naszą infolinią telefonicznie, poprzez chat online lub e-mail a nasi konsultanci sprawdzą, czy Twoja kartę będziesz mógł używać do płatności za zakup Bitcoin i innych kryptowalut.
0%
0%